BIO

“Bence, Gökhan çok nadir rastlanan heyecan verici ve kendine özgü bir yetenek. Teknik anlamda çok rafine bir çalışı var ve bu, aynı zamanda hayalgücü ve ihtiras dolu bir şiirsellikle bezenmiş.”

Ruth Phillips

Bana göre Gökhan yeni nesil müzisyenlerin en iyi özelliklerinin vücut bulmuş hali. Mükemmel bir cellist, çalışı onlu yaşlarından beri akıcı ve şiirsel. Fakat sonsuz merakı ve deneysel ruhu o’nu ana akım müzisyenlerin ötesine taşıdı. Erken müzik çalışmaları, sayısız bestecinin eserlerinin premierleri, iki farklı oda müziği grubu kurmaya yönlendirdi. Emprovizasyondan ve yeni teknolojileri pratik ve yaratıcı bir şekilde kullanmaktan hiç çekinmeden, çeşitli konser serileri, festivaller, çocuklar için müzik kampları düzenleyerek kendi toplumun gelişmesine adayabilen biri. Pablo Casals’ın ‘’Biz müzisyenler daha iyi bir dünya için elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız’ sözlerini sonuna kadar yerine getiren bir müzisyen.

Ellen Jewett 

Mehmet Gökhan Bağcı

1990 yılında Antalya’da doğdu. İlk müzik eğitimini Muzaffer Ayhan ve Cansu Olgun'dan aldı. Akademik viyolonsel çalışmalarını Prof.Engin Sansa, Veronika Yeliz Efe, Arthur Rahmatulla, Prof. Ozan Tunca ve Prof. Peter Bruns ile tamamlayan Bağcı, Balazs Mate, Ruth Phillips, Mauro Valli, Markku Luolajan- Mikkola, Stephan Forck, Johannes Moser, Jean-Guihen Queyras, Wolfgang Boettcher, Benyamin Sönmez, Çağ Erçağ'ın viyolonsel ustalık sınıflarına katılarak eğitimine devam etti. Türkiye'de ve Avrupa'da konserler gercekleştiren Bağcı, 2012 yılında Hezarfen Ensemble’a davet edilerek oda müziği kariyerine başladı.

 

Hollanda, Fransa, Almanya, İtalya'da ki konserlerde Türk bestecilerinin yeni müzik eserlerini icra etti. Aynı zamanda genç kuşak besteci eserlerinin ilk kayıtlarını ve ilk seslendirmelerini gerçekleştirerek katkıda bulundu. Amerikalı besteci Micheal Ellison'ın “Mevlana, Say I am” adlı çağdaş oda opera cd kaydını Hezarfen Ensemble ile gerçekleştirdi ve Rotterdam Operadagen'da dünya prömiyeri yaptı. Berlin'in en önemli yeni müzik festivali olan Marz Musik Festivali konseri 'Live in Berlin' etiketi ile canlı konser kaydı olarak yayınlandı. Berlin Konzerthaus, Berlin Philharmonic Kammermusiksaal, Amsterdam Concertgebouw, Roma Santa Cecilia Hall, Hong Kong Art Center, İstanbul Aya İrini, Kölner Philharmonic Hall, Paris Theatre des Champs-Elysees konser salonlarında orkestra ve oda müziği konserleri gerçekleştirdi. 

Türkiye’de Bilkent Senfoni Orkestrası, Başkent Üniversitesi Orkestra Akademik Başkent, Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Klasik Keyifler Festival Orkestrası, Akbank Oda Orkestrası, İstanbul CRR Orkestrası gibi çeşitli orkestralarda ve müzik festivallerinde görev aldı. 

Ellen Jewett, Mısırlı Ahmet, Nina Janssen, Tatjana Masurenko, Sarah Chang, Garth Knox ile aynı sahneyi paylaşarak oda müziği konserleri gerçekleştiren Bağcı, Trio Ba grubu ile L.van Beethoven'ın yazmış olduğu bütün piyano üçlülerini seri halinde Ankara/Türkiye'de ilk kez seslendirdi. Kapadokya Üniversitesi ‘Beethoven 250’ (2020), Evliyalgil Müze ‘Baroque&Modern’ (2019), Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ‘Oda Müziği Serisi’ (2018) gibi sanat merkezlerinde oda müziği konser serileri düzenledi ve sanat yönetmenliği yaptı. 

 

2016 yılından bu yana BEGOA Ensemble'ın "G" harfini temsil etmektedir. 2015 yılından beri Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası viyolonsel grubu asil üyesi olarak sezon konserlerine katılmaktadır. Bağcı aynı zamanda Klasik Keyifler Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali ortak sanat yönetmenliği yapmaktadır. 

2021 yılında yeni çıkaracağı ‘Beethoven 250’ oda müziği albümü ve Türkiye’de eğitim almış bestecileri kapsayan ‘Sei Solo’ albüm kayıtları CD olarak yayınlanacak. 2021 konser sezonunda İstanbul CRR konser salonunda Maxim Vengerov ile oda müziği konseri gerçekleştirecek Bağcı, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından ilk kez Ankara’da düzenlenecek Yeni Müzik Festivali’nde Beat Furrer yönetiminde Hezarfen Ensemble & Klangforum Wien ile portre konseri gerçekleştirecek. 

© 2020 by MEHMET GÖKHAN BAĞCI - Üçhan Sanat Prodüksiyon tarafından telif hakları saklıdır.